Community Dancers Brno - Co je to SquareDance

Co je to SquareDance

Co je to SquareDance

     Square dancing (základní formaci tvoří čtyři páry postavené na stranách čtverce, odtud název square) je moderní formou amerických country tanců, které jsou u nás tak oblíbené.

     Tancuje se ve čtverylkách (= 8 tanečníků) na rytmickou hudbu nejen country. Choreografie tance je pokaždé jiná, protože se skládá z předem naučených figur, jejichž pořadí sestavuje přímo při tanci tzv. caller. Tanečníci na jeho povely musí správně reagovat, přičemž dochází k mnoha veselým situacím. Cílem tohoto tancování je pobavit se a je pro všechny věkové i tělesné kategorie.

     Ve square dancingu nezáleží na tom, kolik máte roků, jaké jste národnosti, politické příslušnosti nebo náboženského vyznání. Ve smyslu hesla přátelství a zábava se družně navštěvují tanečníci z celého světa. Potom už je jen důležité mít k dispozici člověka na pódiu - učitele, zvaného caller, který tanečníkům napovídá jaké figury mají tančit. Kouzlo square dancingu je v tom, že se tyto figury provádějí po celém světě stejně.

     Společně si tak mohou zatančit například Češi, Slováci, Němci, Belgičané, Angličané, Švédi, Mexičané, Japonci a samozřejmě Američané. Tam všude se totiž square dancing tancuje. A u nás?© 2004-2023
Michal „Dingo“ Janák