Co je to SquareDance

Co je to SquareDance

     Square dancing (základní formaci tvoří čtyři páry postavené na stranách čtverce, odtud název square) je moderní formou amerických country tanců, které jsou u nás tak oblíbené.

     Tancuje se ve čtverylkách (= 8 tanečníků) na rytmickou hudbu nejen country. Choreografie tance je pokaždé jiná, protože se skládá z předem naučených figur, jejichž pořadí sestavuje přímo při tanci tzv. caller. Tanečníci na jeho povely musí správně reagovat, přičemž dochází k mnoha veselým situacím. Cílem tohoto tancování je pobavit se a je pro všechny věkové i tělesné kategorie.

     Ve square dancingu nezáleží na tom, kolik máte roků, jaké jste národnosti, politické příslušnosti nebo náboženského vyznání. Ve smyslu hesla přátelství a zábava se družně navštěvují tanečníci z celého světa. Potom už je jen důležité mít k dispozici člověka na pódiu - učitele, zvaného caller, který tanečníkům napovídá jaké figury mají tančit. Kouzlo square dancingu je v tom, že se tyto figury provádějí po celém světě stejně.

     Společně si tak mohou zatančit například Češi, Slováci, Němci, Belgičané, Angličané, Švédi, Mexičané, Japonci a samozřejmě Američané. Tam všude se totiž square dancing tancuje. A u nás?

© 2004-2022
Michal „Dingo“ Janák